Our Proud Moments

Anchors received many awards such as: Inviting School Award presented by the International alliance of Invitational Education. In 2010, Anchors received the Inviting School Fidelity Award, the Safe and Healthy School Award with Good Performance, the Healthy School Silver Award presented by the Faculty of Medicine, School of Public Health and Primary Scheme of the Chinese University of Hong Kong and recognized by the World Health Organization, The Champion prize and the Best Voice Award of Mandarin Competition of Hong Kong, the Champion prize of Tai Po Dancing competition. Anchors International Nursery (Constellation Cove) was awarded the Champion of Greening School Award presented by the Leisure and Cultural services Department.

 

The Hong Kong Putonghua Speech and Story-Telling Contest 2019

Ip Charlotte 
K2 Gold Award

Yeung Tsz Huen
K1 Gold Award

 

Li Hong Yau
K1 Bronze Award

 

Chen Hoi Yi Evelyn
K1 Silver Award

Lee Sui Kiu Kacy
K1 Silver Award

Fung Kay Yan Pippa
K2 Silver Award

Wilkinson Sienna Mai
K2 Silver Award

Ng Ka Lok
K2 Silver Award

Tsang Tsz Ting
K2 Silver Award

Chan Long Yu Arin
K2 Silver Award

 

Wong Tsz Ting
K2 Silver Award

Liu Zihan
K2 Silver Award

Cheung Galie
K3 Silver Award

Choi Celine Jin Yin
K3 Silver Award

Chan Yin Nok
K3 Silver Award

Leung Ching Yu
K3 Silver Award

Yep Yau Ning
K3 Silver Award

Chen Hoi Yui Cayden
K3 Silver Award

Yeung Hok Ting
K3 Silver Award

Yik Cheuk Lam
K3 Silver Award

Tai Po Methodist School
Colouring Competition Champion
SKH Yuen Chen Maun Chen Primary School
Colouring Competition Merit Award
SKH Yuen Chen Maun Chen
Jubilee Primary School

Colouring Competition Merit Award

Fong Yan Kiu

Tai Po Methodist School
Colouring Competition Second Runner Up
SKH Yuen Chen Maun Chen Primary School
Colouring Competition Champion
Sam Shui Natives Association Huen King Wing School 
Colouring Competition

Creative Award and First Runner Up

Lai Shek Jun Sherlock

The Hong Kong Putonghua Speech and Story-Telling Contest 2019
K2 Gold Award
36th GAPSK Putonghua Speech Competition
Champion

Yang Kiu Yu Rosalyn

The Hong Kong Putonghua Speech and Story-Telling Contest 2019
K3 Silver Award
36th GAPSK Putonghua Speech Competition
First Runner Up

Yuen James

The Hong Kong Putonghua Speech and Story-Telling Contest 2019
K3 Silver Award

Tai Po Methodist School
Colouring Competition Creative Award

Lee Tyrus

Tai Po Methodist School
Colouring Competition Creative Award
Sam Shui Natives Association Huen King Wing School
Colouring Competition

Creative Award and First Runner Up

Lau Paak Hei Ashton

Fung Kai Innovative School Colouring Competition

So Chin Ying
 K1 Internal Champion
K1 External North District Second Runner Up

Fong Sze Yu
K3 Internal Champion
K3 External North District Champion

Wong Tsz Sen
 K1 Internal First Runner Up
K3 External North District Champion

Yeung Ho Ting Holden
K2 Internal Second Runner Up

 

 

Wong Ho Sen
 K2 Internal First Runner Up

 

Lau Lok Sum
K3 Internal Second Runner Up

 

Lau Lok Hei
K1 Internal Second Runner Up

 

To Yu Kiu
K2 Internal Champion

 

Cheng Shing Hei
K2 Internal First Runner Up

 

Tai Po Methodist School Colouring Competition

Tse Yi Lam
First Runner Up

 

Li Tsz Ching Grace
Merit Award

 

Mui Ka Lam
Merit Award

 

Sam Shui Natives Association
Huen King Wing School
Colouring Competition

Ko Kam Ho Alfie
Second Runner Up

 

SKH Yuen Chen Maun Chen
Jubilee Primary School
Colouring Competition

Chan Yin Ching
Merit Award

 

36th GAPSK Putonghua Speech Competition

Li Spark H.
First Runner Up

 

Cheung Sum Yau
Second Runner Up

 

Chan Ching Pak
Excellence Award

 

39thTai Po Dancing Competition

Anchors International Kindergarten (Main Campus) Silver Award

Anchors International Nursery (Constellation Cove) Gold Award

Anchors International Nursery  Silver Award and Choreography Award

 

38thTai Po Dancing Competition

Anchors International Kindergarten (Main Campus) Gold Award

Anchors International Nursery (Constellation Cove) Silver Award

Anchors International Nursery Silver Award

The Hong Kong Putonghua Speech and Story-Telling Contest 2018  Silver Award

32nd GAPSK Putonghua Speech Competition  Merit Award

Leung Trixie

 

 

The Hong Kong Putonghua Speech and Story-Telling Contest 2018 Gold Award
32nd GAPSK Putonghua Speech Competition Champion

Li Spark H.

 

 

32nd GAPSK Putonghua Speech Competition

Su Terrence
Champion

 

 

32nd GAPSK Putonghua Speech Competition (Pair-up Performance)

Leung Taylor、Leung Tania
Excellence Award

 

 

The Hong Kong Putonghua Speech and Story-Telling Contest 2018

Yang Kiu Yu Rosalyn
K1 Silver Award

Lee Tyrus
K2 Bronze Award

 

 

Cheung Galie
K2 Silver Award

 

 

Ng Yuet Yiu
K2 Silver Award

Tao Yi Yang
K3 Bronze Award

Xia Joline
K3 Silver Award

Cheung Tsz Nga
K3 Silver Award

Cheng Yui Ching
K1 Silver Award

Ko Cheuk Ki Aiden
K1 Silver Award

Chan Yin Nok
K2 Silver Award

Chan Tim Yiu Kyla
K3 Silver Award

So Hailey Hoi Yee
K3 Silver Award

Poon Hoi Yuet
K3 Silver Award

Lau Ho Yat Marcus
K3 Silver Award

Liu Zihan
K1 Gold Award

Ng Ka Lok
K1 Silver Award

Chan Ching Pak
K1 Silver Award

Yep Yau Ning
K2 Silver Award

Lo Lok Yan Hilary
K2 Bronze Award

Xiao Kwan Yu
K3 Bronze Award

37th Tai Po Dancing Competition

 

Anchors International Kindergarten (Main Campus) Gold Award

Anchors International Nursery (Constellation Cove) Gold Award

Anchors International Nursery Gold Award and the Best Costume Award

28th GAPSK Putonghua Speech Competition (Pair-up Performance)

Leung Trixie, Wu Albert
Excellence Award

 

The Hong Kong Putonghua Speech and Story-Telling Contest 2017

Fung Tze Ho
Gold Award

Hung Sze Ting
Silver Awar

 

Lam Hei Tung Hattie
Silver Award

 

Mao Lydia Minlei
Bronze Award

So Hailey Hoi Yee
Silver Award

To Cheuk Yin
Silver Award

Wong Hei Wai
Silver Award

Tao Yi Yang
Silver Award

Cheung Tsz Nga Kayla
Silver Award

Chan Ka Ling
Silver Award

Wu Yan Tung
Silver Award

Lo Hei Wan
Silver Award

Li Spark H.
Gold Award

Wu Albert
Gold Award

Leung Trixie
Silver Award

Ng Ka Man
Bronze Award

Chau E
Bronze Award

 

 

Wang Tsz Hei Cyrus
Silver Award

Ng Ka Yan
Silver Award

Yin Sophia
Silver Award